Vicks VapoRub 2 yaş altı için güvenli değil

vicks-vaporubBu hafta 2 yaş altı çocukların aileleri için bir uyarı yazısı gördüm. Yeni bir çalışmanın içeriğine göre popüler soğukalgınlığı çaresi Vicks VapoRub yeni doğanlarda ve 2 yaş altı bebeklerde nefes almayı kısıtlayan solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olabilir. Wake Forest Üniversitesi’ndeki doktorlar bu çalışmaya, 18 aylık bir kızın soğukalgınlığını  tedavi ederken vicks’den burnuna birparça konulduktan sonra ağır solunum yolu sıkıntısı çektikten sonra başlamış. Bu; çocuklara uygulamadan önce ilaçların etiketlerini düzgün okumamanın başka bir klasik vakası denilebilir. Vicks VapoRub açıkca 2 yaş ve üstü diye etiketlenmiş. Ve çocukların ilaçlarının bile 2 yaş ve üstü çocuklar için olmasının bir sebebi var. Tezgah üstü ilaçlar bebekler ve küçük çocuklar için çok tehlikeli olabiliyor. Birincisi, sistemleri tamamaen gelişmiş değil ve ilaçları daha büyük çocukların veya büyüklerin kaldırabildiği gibi kaldıramıyor. Başka bir problem de kullanıcı hatası. Doğru yaşa uygun dozajı vermek bile bazen karışık olabiliyor.  Daha küçük bir çocuk için dozajı yarıya indirmeye çalışmak sadece sorun çağırmak demek.

Peki çocuğunuz hastaysa ve ilaca ihtiyacı varsa ne yapıyorsunuz?
* Uygulamadan önce mutlaka ilaçların içeriğini okuyun. Eğer bir sorunuz varsa mutlaka pediatri doktorunuzu arayın.

* Pediatri doktorunuz önermediği sürece uygun yaş dışında hiç bir zaman hiçbir ilacı kullanmayın. Her zaman dozu doktorunuzla onaylayın ve açıklamalarını tamamen izleyin. Birçok pediatri doktoru 2 yaş altı çocuklara uygun olmayan ilaç vermeyecektir.

* Daha büyük çocuğunuz için yazılan bir ilacı asla bir bebeğe ve küçük çocuğa kullanmayın.

* Kullanmadan önce son kullanma tarihini mutlaka tekrar kontrol edin. Sizin veya çocuğunuzun kullanma tarihi bitmiş ilaç kullanması tehlikeli olabilir.

* Homeopatik ilaçlar kullanacağınız zaman, özellikle çocuklarınızda ve hamilelikte mutlaka doktorunuza danışın, ne kullanmış olduğunuzu bilsinler. Homeopatik reçetelerin güvenli olduğu düşünülür, ama yine de küçük çocuğunuza özellikle bebeklere verirken dikkatli olmalısınız. İlaca gelince sağduyunuzu kullanın. Bir arkadaşınız veya anneniz kullanmış ve bir problem yaşamamış bile olsa çocuklarınız için denemenizin güvenli olduğunu göstermiyor. Yeni çalışmalar yapılıyor ve zaman değişiyor. Sorunları kendi kendinize çözmeyin, doktorunuzu arayın. Üzülmektense güvende olun. Bebeğinizin burnu tıkalı ise alternatif çareler var. Biz doktorumuzun tavsiyesi ile Çin yağını nemlendiricisinin içine döküyorduk. Nefesini açıyordu. Ama ben bunu önermiyorum, ben doktorunuza danışmanızı öneriyorum. Ama nemlendirici her şekilde bebeklerin odası için iyi olabilir.. Ama unutmayın ya filtreli bir tane kullanın veya iyi su ile kullanın.

7 comments

 1. banu says:

  Esra’cim… Vicks’in bir de BabyRub diye bir urunu var. Turkiye’de satilmiyor sanirim. Bu urun cok kucuk bebekler icin bile kullanmaya uygun… ki bunun bile direk solunacak sekilde burun deliklerine sokulmasi zararli… ancak adi uzerinde rub – ovalamak icin kullanilmali… ekleme yapayim istedim :)

 2. Berceste says:

  Benim bildigim de su ile karistirilarak isitildiginda cikan buharin kullanimi seklinde. Ama bu sekilde bile cocuklarda kullanilmiyor.
  Ingiltere’de Olbas var, onun da cocuklar icin ayri bir urunu oldugu halde, onerilmiyor! Cok arastirmamiz lazim cok!

 3. admin says:

  Burnunuzun içine asla sürmeyiniz. Ama dışı ile ilgili doktorunuza danışınız.

 4. ecrinnaz says:

  vaporub… 23aylık kızıma bronşit wicks kullamıyorum uyuturken dr. sordun sadece grip olduğunda iyi gelebilir dedi… bu akşam acile götürmeyi düşünüyorum havanın iyi geldiği söyleniyor :( çok kötüyüm kızımı oşekilde görmek bana acı varecek :((

Leave a Reply